enter-article מדריך דפוס דיגיטלי - ארגון בתי דפוס ארצי
בתי דפוס » מאמרים וחדשות » מדריך דפוס דיגיטלי

מדריך דפוס דיגיטלי

בעולם שצועד אל דיגיטזציה מתקדמת היה זה רק עניין של זמן שגם בתי דפוס יעברו לעולם של דפוס דיגיטלי

דפוס דיגטלי הוא בין טכנולוגיות הדפוס החדשות ביותר, שחולל מהפכה בעולם הדפוס המסורתי. בשורות הבאות נסביר בדיוק מהו דפוס דיגטלי ובאילו מקרים הוא מהווה יתרון משמעותי (הן מבחינת מחיר והן מבחינת תוצאות) ביחס לשיטות ההדפסה האחרות או ה"מסורתיות".

מהות דפוס דיגיטלי
דפוס דיגטלי
היתרון המשמעותי ביותר של העולם הדיגיטלי הוא זניחת הצורך בעותקים קשים (hard copies), ולכן היכולה הזמינה לבצע כל סוג של שינויים ותכנונים בקלות. נדגים את הנאמר באמצעות מציאות יומיומית מוכרת לכולנו: כתיבת מסמך מסויים.

במידה ומדובר על מסמך רשמי, בימי העט והנייר האנלוגיים נדרשנו להכין לפחות טיוטה אחת (בדרך כלל הרבה יותר מזה), אז להעתיק את הגירסא הסופית בצורה מושלמת (ואבוי אם טעינו בהעתקה), ורק אז המסמך היה מוכן. לעומת זאת עריכת המסמכים הדיגיטאלית מאפשרת לבצע אינסוף שינויים קטנים ללא השקעת כל אנרגיה מיותרת.

הדוגמא הנ"ל ממחישה בדיוק את המהפכה שחולל דפוס דיגטלי בעולם הדפוס העתיק, שקיים יותר מ600 שנה בעולם המערבי ופי 5 מכך במזרח הרחוק. דפוס דיגטלי למעשה זנח לגמרי את הצורך להכין תשליל מסוג כלשהו (כמו הגלופה בדפוס המשי או הפלייט באופסייד), ומאפשר הדפסה ישירה של כל פריט מבוקש (החל מטקסטים שונים וכלה בתמונות).

כל זאת מתאפשר בעזרת מגוון שיטות טכניות (הזרקה, ריסוס, צריבה בלייזר וכו'), כאשר הרעיון העומד מאחורי כל השיטות הללו זהה: פיקסליזציה של המרווח המודפס. פיקסליזציה משמעותה חלוקת כל המרחב המודפס לכמות גבוהה מאוד (בדרך כלל בין 20-70 על כל ס"מ רבוע) של נקודות, כאשר כל נקודה נצבעת בחוזק ובצבע המתאים לה. העין האנושית מבינה את אוסף הנקודות הללו כקווים, צורות וכו'.

מה לגבי צבע, על מה ניתן להדפיס?

כידוע, העין האנושית מסוגלת לראות רק שלושה צבעים: צהוב, אדום וכחול. מסיבה זו, ניתן ליצור אשליה של כל צבע נראה על ידי שילוב של שלושת הצבעים הללו בעוצמות שונות. דפוס דיגטלי צבעוני, במקום לצבוע כל נקודה (או פיקסל) בעוצמה שונה של שחור, צובע אותה שלוש פעמים, כל פעם בעוצמה מותאמת של צבע יסוד אחד (אדום ירוק וכחול בדרך כלל). לעיתים, כדי להגיע לתוצאות טובות יותר, משתמשים ב6 צבעי יסוד, ולעיתים מוסיפים עוד צבע בתור בסיס, אך פרטים טכניים כאלה בדרך כלל נקבעים על ידי הטכנאי.

כאמור לעיל, שיטות ההדפסה בפועל הן שונות מאוד, וחלקן הגדול (לייזר, הזרקה) מתאים גם למגוון מדיומים, כמו חולצות, תוויות, ואפילו פלאסטיק.

אז מתי זה משתלם?

דפוס דיגטלי הוא דפוס ללא הכנות, ולכן משתלם במיוחד כאשר מדובר על הדפסה במקום, ללא כל עלויות נוספות (גלופה וכו'), ובמיוחד כאשר מדובר על כמויות קטנות. בדרך כלל העלות נעה בין 4-30 שקלים להדפסה (תלוי כמובן באופי ההדפסה, במידה ומדובר על הדפסה צבעונית בפורמט גבוהה העלות יכולה לעבור בקלות את ה-1000 שקלים ליחידה).

הדפסה דיגיטאלית היא גם שיטת ההדפסה האיכותית ביותר מבחינת התוצאה הסופית, ולכן מומלצת גם במקרה של הדפסות מרובות אבל בפורמט צבעוני וצבע מלא. עם זאת, בגלל האיטיות היחסית של השיטה, הדפסה בכמויות סיטונאיות בדרך כלל משתלמת יותר בטכנולוגיות הצמדה כמו דפוס משי או אופסייד.

דפוס דיגטלי חוסך זמן רב, מאחר והוא לא מצריך הכנות ולא דורש המתנה ממושכת לתוצאות

עוד באותו נושא

הדפסת תמונות – הדרך הטובה להציג תמונה

הדפסת תמונות – הדרך הטובה להציג תמונה

מהאינסטגרם, מהסלולאר או מהטאבלט, לא משנה מאיפה, אתם יכולים להדפיס תמונות והכל תוך כמה דקות בודדות!   המבוגרים יותר בוודאי זוכרים שאחד ההתפתחויות...

הדפסת חולצות – המדריך המלא באינטרנט

הדפסת חולצות – המדריך המלא באינטרנט

טכנולוגיית ההדפסה הינה מתקדמת ומאפשרת הדפסה על מגוון של חולצות ממגוון סוגי בדים וכך ניתן להנות מהדפסות מקוריות על חולצות אהובות   בתקופת...

שירותי בתי דפוס

שירותי בתי דפוס

למרות האינטרנט והמדפסות המתוחכמות שנמצאות בכל בית, לא איבדו בתי דפוס מערכם. במאמר זה נציין כמה מהשירותים שהפכו אותם למה שהם בתי דפוס מספקים...

הזמנות לחתונה - המחירון שיתאים לכולם

הזמנות לחתונה - המחירון שיתאים לכולם

אחד הטקסים הידועים בארגון חתונה הוא, עיצוב הזמנות. מלבד הזוג הצעיר שמתרגש מהאירוע, גם בתי דפוס נהנים מזה. לא מעט בתי דפוס רבים מאוד מציעים...

מחירון בתי דפוס

מחירון בתי דפוס

רגע לפני שאתם הולכים אל בית דפוס, ריכזנו עבורכם מחירים של שירותי דפוס שונים מחירים אלו אינם מחירי חובה והינם מחירי ממוצע בשוק, שאמורים לספק...

string(31) "categoryדפוס דיגיטלי"