הדפסה על בדים היא דרך מגוונת ויצירתית להוסיף נגיעות אישיות לבגדים, אביזרים ועיצוב הבית. ישנן טכניקות רבות להדפסה על בד, מהדפסת מסך, דרך הדפסה דיגיטלית – ועד להדפסה בבלוקים. הטכניקה הנבחרת תלויה בצרכי הפרויקט ורמת המיומנות של המדפיס

מה זה הדפסה על בד?

הדפסת בד היא תהליך של החלת עיצוב או תבנית על משטח טקסטיל. זה כרוך בהעברת דיו או צבע על הבד כדי ליצור תמונה או טקסט רצוי. ישנן טכניקות ושיטות רבות ושונות להדפסת בד, כל אחת עם היתרונות והאתגרים הייחודיים לה. הדפסת בד משמשת בדרך כלל בעיצוב אופנה וטקסטיל, אך היא יכולה לשמש גם ליצירת עיצוב ביתי מותאם אישית, אביזרים או כל פרויקט DIY אחר.

למה להדפיס על בדים?

ישנן מספר סיבות מדוע כדאי להדפיס על בדים:

 

התאמה אישית: הדפסה על בד מאפשרת לך ליצור עיצובים מותאמים אישית המשקפים את הסגנון והטעם האישי שלך.

 

מיתוג: אם אתה בעל עסק קטן או יזם, הדפסת בד יכולה להיות דרך מצוינת לקדם את המותג או הלוגו שלך על בגדים, תיקים או אביזרים אחרים.

 

פרויקטים DIY: הדפסת בד יכולה להיות פרויקט DIY מהנה ומתגמל המאפשר לך ליצור מתנות ייחודיות או פריטים בעיצוב אישי.

 

עלות-תועלת: הדפסת בד יכולה להיות דרך חסכונית ליצירת עיצובים או דפוסים מותאמים אישית, במיוחד אם אתה מייצר פריטים בכמויות גדולות.

ביטוי אמנותי: הדפסת בד היא צורה של ביטוי אמנותי שניתן להשתמש בה כדי ליצור עיצובים ייחודיים ומושכים את העין.

בד מודפס

בד מודפס

סוגים של הדפסת בד

ישנם מספר סוגים שונים של טכניקות הדפסה בד, כל אחד עם היתרונות והחסרונות הייחודיים שלו. הנה כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של הדפסה על טקסטיל:

 

הדפסת מסך: טכניקה שבה דיו נדחף דרך סטנסיל רשת (שבלונה) על הבד.

 

הדפסה דיגיטלית: טכניקה שבה עיצוב מודפס ישירות על הבד באמצעות מדפסת מיוחדת.

 

הדפסת בלוקים: טכניקה שבה דיו מוחל על בלוק מגולף ולאחר מכן מוטבע על הבד.

 

הדפסת העברת חום: טכניקה שבה עיצוב מודפס על נייר העברה ולאחר מכן מועבר על הבד באמצעות חום.

 

הדפסה ישירה לבגד (DTG): טכניקה שבה מדפסת מיוחדת מיישמת דיו ישירות על הבד.

 

הדפסת סובלימציה של צבע: טכניקה שבה עיצוב מודפס על נייר העברה ולאחר מכן מועבר אל הבד באמצעות חום ולחץ.

הדפסה סיבובית: טכניקה שבה דיו מוחל על מסך גלילי ולאחר מכן מגולגל על הבד.

איזה סוג של בד הוא הטוב ביותר להדפסה?

הסוג הטוב ביותר של בד להדפסה תלוי בטכניקת ההדפסה הספציפית שנבחרה, כמו גם בתוצאה הרצויה של הפרויקט. בד"כ, בדים חלקים, ארוגים היטב ובעלי מרקם עקבי נוטים לעבוד בצורה הטובה ביותר עבור רוב טכניקות ההדפסה. הנה כמה מסוגי הטקסטיל הנפוצים ביותר להדפסה:

 

כותנה: כותנה היא בד פופולרי להדפסה כי הוא רך, נושם וקל לעבוד איתו. הוא גם סופג דיו היטב ומייצר צבעים מלאי חיים.

 

פוליאסטר: פוליאסטר הוא בד פופולרי נוסף להדפסה, במיוחד עבור בגדי ספורט או active-wear, מכיוון שהוא גם עמיד ללחות, וגם אינו מתכווץ או דוהה.

 

משי: משי הוא בד מפואר המשמש לעתים קרובות עבור אופנה עילית ואביזרים. יש לו משטח חלק המתאים היטב לדיו ומייצר תמונה חדה וברורה.

 

פשתן: פשתן הוא בד עמיד ונושם המשמש לעתים קרובות לפריטים לעיצוב הבית כמו וילונות ומפות. יש לו מרקם מעט לא אחיד שיכול להוסיף מראה כפרי או טבעי לעיצובים מודפסים.

תערובות: בדים רבים עשויים מתערובת של סיבים שונים, כגון תערובות כותנה-פוליאסטר או תערובות משי-כותנה. לבדים אלה יתרונות של סיבים מרובים וניתן להשתמש בהם למגוון טכניקות הדפסה.

סוגי ההדפסות על בד

סוגי ההדפסות על בד

האם ניתן להדפיס על בד כהה?

כן, ניתן להדפיס על בד כהה, אבל זה דורש טכניקת הדפסה שונה מאשר הדפסה על בדים בהירים. טכניקות מסורתיות להדפסת בד, כגון הדפסת מסך והדפסת בלוקים, דורשות בדרך כלל שכבת בסיס לבנה או בהירה כדי להחיל על הבד לפני שהעיצוב מודפס על גביו. זה יכול להפוך את ההדפסה על בדים כהים למאתגרת, מכיוון ששכבת הבסיס יכולה להיראות ולהשפיע על הצבעים של העיצוב הסופי.

 

עם זאת, ישנם סוגי דיו מיוחדים וניירות העברה זמינים המיועדים במיוחד להדפסה על בדים כהים. בדיו ובניירות אלו יש שכבה לבנה או אטומה המוחלת על הבד תחילה, ואחריה העיצוב הצבעוני. זה מאפשר עיצובים מלאי חיים, אטומים על בדים כהים. הדפסה דיגיטלית והדפסה בהעברת חום הן שתי טכניקות נפוצות להדפסה על בדים כהים.

כמה זמן לוקח לייבש בד מודפס?

זמן הייבוש עבור בד מודפס יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים הכוללים את סוג הדיו או הצבע המשמש, סוג הבד וטכניקת ההדפסה. באופן כללי, ייבוש מלא של דיו וצבעים להדפסה על בדים יכול לקחת בין כמה דקות לכמה שעות.

 

עבור הדפסת מסך והדפסת בלוקים, הדיו מוחל בדרך כלל בשכבות, וכל שכבה עשויה להידרש להתייבש לחלוטין לפני החלת השכבה הבאה. זה יכול להוסיף את זמן הייבוש הכולל של הפרויקט.

 

להדפסה דיגיטלית והעברת חום בדרך כלל יש זמני ייבוש קצרים יותר מכיוון שהדיו מוחל ישירות על הבד בשכבה אחת. עם זאת, עדיין חשוב לעקוב אחר הוראות היצרן לייבוש הבד המודפס כדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר.

 

באופן כללי, עדיף לאפשר לבד מודפס להתייבש לחלוטין לפני הטיפול או הכביסה. זה יכול לעזור למנוע כתמים או דימום של דיו או צבע.

הדפסה על בד

הדפסה על בד

מהו הדיו הטוב ביותר להדפסה על בד?

הדיו הטוב ביותר להדפסת בד תלוי בטכניקת ההדפסה הספציפית שבה נעשה שימוש ובסוג הבד המודפס. הנה כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של דיו המשמש להדפסת בדים:

 

דיו המבוסס על מים: דיו מבוסס מים הוא בחירה פופולרית להדפסת מסך והדפסת בלוקים מכיוון שהוא קל לעבודה ומייצר צבעים מלאי חיים. הוא גם ידידותי לסביבה וקל לניקוי.

 

דיו פלסטיזול: דיו פלסטיזול הוא בחירה פופולרית להדפסת מסך מכיוון שהוא עמיד ונשמר לאורך זמן. הדיו יוצר גימור חלק ואטום, האידיאלי להדפסה על בדים כהים.

 

דיו פריקה: דיו פריקה הוא דיו מבוסס מים המשמש להסרת הצבע מהבד במקום להוסיף צבע על גבי. זה יכול ליצור עיצוב רך יותר, מראה טבעי יותר. הוא משמש בדרך כלל על בדים כהים.

 

דיו פיגמנט: דיו פיגמנט הוא סוג של דיו שיושב על גבי סיבי הבד ולא נספג פנימה. הוא מייצר צבע בהיר ואטום והוא אידיאלי להדפסה על בדים סינתטיים כמו פוליאסטר.

 

דיו צבע חומצה: דיו צבע חומצה משמש לצביעת משי, צמר, בדים ניילון. הוא מייצר צבעים בהירים, מלאי חיים והוא אידיאלי ליצירת עיצובים מורכבים.

 

חשוב לבחור את הדיו המתאים לפרויקט הספציפי שלך ולעקוב אחר הוראות היצרן לשימוש וטיפול.

האם ניתן להשתמש במדפסת רגילה להדפסה על בד?

השימוש במדפסת רגילה להדפסת בד אינו מומלץ, שכן מדפסות רגילות מיועדות להדפסה על נייר ואינן מצוידות כדי להתמודד עם הדרישות הספציפיות של הדפסת בד. הדיו המשמש במדפסות רגילות נועד לעבודה עם סיבי נייר, לא סיבי בד, אשר יכול לגרום לדיו לדמם או לדעוך כאשר מודפס על בד.

 

קיימות מדפסות מיוחדות המיועדות במיוחד להדפסת בד, כגון מדפסות הזרקת דיו ומדפסות סובלימציה של צבע. מדפסות אלה משתמשות בדיו ובניירות מיוחדים אשר נועדו לעבודה עם סיבי בד ולייצור הדפסים באיכות גבוהה, לאורך זמן.

 

אם אין לך גישה למדפסת בד מיוחדת, עדיין תוכל ליצור עיצובים מותאמים אישית להדפסת בדים באמצעות סטנסילים או עיצובים שצוירו ביד. עיצובים אלה יכולים להיות מועברים על הבד באמצעות מגוון של טכניקות הדפסה, כגון הדפסת מסך, הדפסת בלוק, או העברת חום הדפסה.

דפס מומחה בתי דפוס
אורן חיים
אור-ניב.ר - לשכת שירות ודפוס

מנהל פורום בתי דפוס באתר

אנחנו הצוות יודעים לבצע את כל עבודות הדפוס שלכם, אצלנו תוכלו להשתמש בשירותי גרפיקה ועיצוב במידה ותצטרכו. תוכלו להדפיס נייר משרדית, ספרים קטלוגים מוצרי פירסום ועוד.

שאלות גולשים מהפורום בנושא הדפסה על בד

הדפסה על בד

מבקשת המלצה על מקום שמבצע הדפסת תמונות על בד ( לצורך רקמה) באיכות צבע גבוהה ביותר.  תודה

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 05/12/2021
מחפשת דפוס איכותי ביותר להדפסה על קאנבס

היי! אני מחפסת דפוס -עדיף בירושלים-להדפסה על קנבס-עבודות יודאיקה- ברמה גבוהה ביותר אשר משתמש בדיו פיגמנטי ארכיוני הטוב מסוגו- תקן דיג’יגרפי, אפסון אולטרא כרום K3. 054-953-7907-ברכה...

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 13/02/2022
הדפסה והפצה

חברת חץ השרון, מתמחה בהדפסת ובהפצת חומר פרסומי בדיוור ישיר ובדיוור רווי למעלה מ – 20 שנה. במרוצת השנים צברה "חץ השרון"  ניסיון וותק בתחומי הפקות דפוס, חלוקה וההפצה אשר בזכותם ניתן להתגאות...

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 26/01/2020
הדפסת ספרים

יש לי 1500 ספרים להדפסה בכריכה רכה אני צריכה לעשות אותם תוך שלוש ימים בדפוס אופסט איזה דפוס יכול לעשות אותם<

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 16/02/2022
בקשה להצעה להדפסת חוברות צבעוניות - דחוף

שלום, מחפש בית דפוס זול להדפסה ולכריכה של 50 חוברות בנות כ17 עמודי A4 צד אחד בלבד בצבע. דחוף להיום. גמר עבודה עד מחר ב12:00. כריכה פשוטה מבחינתי בהידוק. נא להשיב למייל המצ"ב

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 19/07/2021
הדפסת זכוכית

רציתי לדעת באיזה סוג הדפסה או טכנולוגיה משתמשים בכדי להדפיס על זכוכית. מה אני צריך לבדוק מול בית הדפוס בכדי להבטיח תוצאה מושלמת? (חייב הדפסה על גביעי זכוכית ברמה הכי גבוהה שיש) תודה

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 04/11/2019
חתונה

הי רציתי לשאול - אנחנו עכשיו עושים עיצוב הזמנות חתונה אצל גרפיקאית שעובדת בבית דפוס. יש מלא אופציות לנייר, סוג הדפסה וכו'. רציתי לשאול - האם נייר ממוחזר נחשב פחות איכותי? מבחינת ההרגשה והמראה? לי...

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 22/04/2019
הדפסת כרטיסי ביקור

שלום  מעצב גראפי עשה לי כרטיסי ביקור. הוא רוצה ממני 2 שקלים להדפסה של כרטיס לפי בדיקה באינטרנט ראיתי שזה מחיר ממש יקר  ושיש מקומות שמדפיסים כרטיס ביקור בפחות משקל  (בהדפסה של 500 כרטיסים)...

הודעות בפורום פורום בתי דפוס 28/08/2018